Hladno prešano ulje konoplje jedan je od najstarijih prirodnih lijekova i puno je ljekovitih svojstava od
poboljšanja akni do liječenja raka do usporavanja napredovanja srčanih bolesti i Alzheimerove bolesti.
Podaci sugeriraju da bi ulje konoplje moglo pomoći određenim zdravstvenim problemima, kao što su upale i stanja kože. To je prvenstveno zbog esencijalnih polinezasićenih masnih kiselina (PUFA), uključujući omega-3 i omega-6.
Masne kiseline, koje dobivamo hranom, vitalne su za normalan rad svih tjelesnih sustava. Ulje konoplje sadrži omega-6 i omega-3 masne kiseline u omjeru 3:1, što se smatra idealnim omjerom.
Ulje konoplje također je bogat izvor gama linolenske kiseline (GLA), vrste omega-6 masne kiseline.
Ulje konoplje i problemi sa kožom
Istraživanja pokazuju da omega-3 i omega-6 u ulju konoplje mogu biti učinkovite u liječenju brojnih stanja kože, uključujući:
Akne. Pouzdani izvor studija iz 2014. zaključuje da je ulje konoplje (nepsihotropni fitokanabinoid kanabidiol) moćan i potencijalno univerzalan lijek protiv akni.
Ekcem. 20-tjedna studija iz 2005. godine zaključuje da je dijetalno ulje konoplje rezultiralo poboljšanjem simptoma ekcema.
Psorijaza. Studija iz 2015. Pouzdani izvor pokazuje da omega-3 masne kiseline, kao dodatak prehrani, mogu biti korisne u liječenju psorijaze. Studija sugerira da bi se trebali koristiti u kombinaciji s lokalnim vitaminom D, UVB fototerapijom i oralnim retinoidima.
Lichen planus. Članak iz 2014. pokazuje da je ulje konoplje korisno za liječenje upalnog stanja kože lichen planus.
Članak iz 2014. također sugerira da ulje konoplje može pridonijeti jačanju kože koja je otpornija na virusne, bakterijske i gljivične infekcije.
Konopljino ulje, PMS i menopauza
Studija iz 2011. godine sugerira da su fizički ili emocionalni simptomi povezani s predmenstrualnim sindromom potencijalno uzrokovani osjetljivošću na hormon prolaktin koji može biti povezan s niskim prostaglandinom E1 (PGE1).
Gama linolenska kiselina (GLA) ulja konoplje pomaže u proizvodnji PGE1.
Studija je pokazala da su žene s PMS-om koje su uzimale 1 gram masnih kiselina koje su uključivale 210 mg GLA imale značajno smanjenje simptoma.
Menopauza
Studija iz 2010. godine na štakorima pokazuje da sjemenke konoplje pomažu u zaštiti od komplikacija menopauze, najvjerojatnije zbog visoke razine GLA.
Ulja konoplje kao antibakterijsko sredstvo
Studija iz 2017. godine pokazala je da su antibakterijska svojstva ulja konoplje inhibirala djelovanje različitih vrsta bakterija, uključujući Staphylococcus aureus.
Staphylococcus aureus je opasna bakterija koja može uzrokovati infekcije kože, upalu pluća i infekcije kože, kostiju i srčanih zalistaka.
Ulje konoplje dobiva se hladnim prešanjem zrelih sjemenki biljaka industrijske konoplje. Ove biljke gotovo da nemaju tetrahidrokanabinola (THC), psihoaktivnog spoja koji proizvodi visoke vrijednosti povezane s korovom.
Uz esencijalne masne kiseline, ulje konoplje sadrži vitamine, minerale i aminokiseline. Možete ga uzimati oralno ili nanositi na kožu.
Naš savjet je uzimanje jedne jušne žlice hladno prešanog ulja ujutro na tašte, 30 minuta prije prvog obroka. Ulje se preporuča također nanositi direktno na kožu – područje koje želimo tretirati. Također, savršeno se uklapa u jutarnje smoothije, umake i salate (recepte potražite na našem webu).
Naše hladno prešano ulje dostupno je na linku https://startcbd.eu/trgovina/ulje-od-konoplje/ulje-od-konoplje-250-ml/
Kako se koristi ulje konoplje?
Postoji nekoliko metoda koje možete isprobati na koži, mi ćemo opisati jednu.
Lokalna primjena ulja konoplje
Prva metoda je nanošenje ulja konoplje izravno na kožu. Ovo može djelovati ako imate trenutnu iritaciju ili suhe dijelove kože koje želite brzo umiriti. Prije upotrebe ulja, isprobajte patch test kako biste bili sigurni da nećete dobiti neželjenu reakciju:
- Operite i osušite mali dio nadlaktice (kao što je pregib lakta).
- Nanesite malu količinu čistog ulja konoplje. (Ako koristite dolje opisanu mješavinu konoplje i eteričnog ulja, testirajte na drugom mjestu od čistog ulja i u drugo vrijeme.)
- Pokrijte mjesto zavojem i ostavite ga na mjestu 24 sata, pazeći da se zavoj ne smoči.
- Ako se pojavi bilo kakvo crvenilo, peckanje, svrbež ili druga iritacija, možete pretpostaviti da ste osjetljivi na ulje i da ga ne biste trebali koristiti. Ako imate reakciju, odmah skinite zavoj i operite mjesto sapunom i vodom.
- Ako ne vidite ili ne osjećate nikakvu reakciju, onda je ulje sigurno za korištenje.
Ako koristite ulje konoplje za liječenje akni i želite ga nanijeti lokalno, nanesite ulje izravno na čistu kožu i ostavite da djeluje jednu do dvije minute prije nego što ga isperite toplom vodom.
Mješavina ulja konoplje i eteričnih ulja
Također možete kombinirati ulje konoplje i druge protuupalne i umirujuće sastojke s receptom poput sljedećeg, koji se može nanijeti izravno na kožu:
1/4 šalice konopljinog ulja
2 žličice otopljenog kokosovog ulja (može se otopiti u mikrovalnoj; željenu količinu stavite u posudu za mikrovalnu pećnicu i zagrijavajte u intervalima od 30 sekundi, miješajući između svakog intervala, dok se potpuno ne otopi)
4 do 5 kapi eteričnog ulja za jačanje kože, poput ulja lavande ili ružmarina
Napomena: Eterična ulja, poput ulja lavande ili ružmarina, smiju se koristiti samo lokalno i u razrijeđenoj smjesi. Nemojte uzimati eterična ulja interno.